Kultura

Ne zas tak moc palčivé otázky

Ve společnosti je spoustu otázek, o kterých se může diskutovat znovu a znovu a na které má každý svůj názor, který se nezdráhá vyjádřit. Tyto otázky se dotýkají různých ne příliš vážných problémů a každodenních voleb. Čím lehčí téma, tím více lidí se cítí, že se nemusí bát společenských sankcí za svůj postoj k němu a rovněž když k tématu nejsou potřebné žádné znalosti, vyhovuje lidem ještě více. Řekla jsem, že názor na ně má opravdu každý, takže se vás ptám: Kniha, nebo film?

Po lehce vzletnějším úvodu vám možná přijde dětinské ptát se na takové každodenní maličkosti, ale divili byste se, kolik textů ať už nucených (rozumějte, že to bylo zadání školní práce), nebo dobrovolných právě na problematiku knih a filmů vzniklo, a kolik internetových diskuzí (a někdy i pěkně ostrých!) jí bylo věnováno.
Film tu s námi sice není ani zdaleka tak dlouho jako tištěná (a ručně psaná) literatura, ale to mu nikterak neubírá na kráse a oblíbenosti. Vše, co si v knihách jen představujeme, se najednou odehrává v realitě. Vidíme postavy pohybovat se, slyšíme je mluvit. Prostředí děje rovněž nabývá velmi konkrétní podoby a kromě obrazu také slyšíme zpívat ptáky, šumět moře, … A co teprve scénická hudba dokreslující děj? Tu nenajdeme ani v té nejlepší knize!
 
Samozřejmě, že konkrétní neznamená lepší (pro milovníky vlastní fantazie). A méně namáhavé už vůbec ne (obzvlášť pro rodiče, jež chtějí donutit své děti něco dělat). A právě proto lze toto téma otevírat stále dokola. Závisí vždy na osobní preferenci toho, co je pro nás výhodnější a možná i co k nám v dané životní situaci více promlouvá. Může se to měnit jak s obdobím v našem životě, tak i s konkrétními filmy a knihami, a jejich jednotlivým zpracováním. Ale pokud náhodou nevíte, o čem se s druhými bavit, bývá otázka na oblíbence z obou kategorií vděčným tématem.