Rubriky
Hry

Máte raději hry virtuální nebo hmotné

Výhody hmatatelných her vůči počítačovým

Dotek lidskou rukou je nenahraditelný – komu schází v životě láska a zejména něha v podobě doteků, objímání a laskání bříšky prstů, ten se pak může stát frustrovaným a vybíjí si své komplexy nějakými negativními vzory chování. K lepší psychické pohodě přispívají právě hry na hmotné úrovni, tedy většina her hmatatelných, kterých se dotýkáme a osaháváme si je. Je to například legendární „Člověče nezlob se“, šachy, dáma a mlýn, mikádo, domino, deskové hry s figurkami, hrací kostky a veškeré karetní hry, jako jsou jednohlavé či dvouhlavé hrací karty, pexeso, a karty kanastové.

Člověče nezlob se

Vůně – když vybalíme ze šuplíku např. dřevěné šachy nebo kartičky pexesa, mívají svéráznou, velmi zvláštní vůni, můžeme si k nim přičichnout, jako k nějakému fetiši, a přitom tímto gestem vnímáme další aspekt her, jímž je zejména neskutečná pohoda. Hry totiž nehrajeme ve chvíli, kdy jsme vystresovaní, nemáme na to zkrátka náladu.

Agresivita a beznaděj – tou se vyznačuje bohužel většina počítačových her. Mnoho z nich je koncipováno ve stylu vraždit a zabíjet, ovládat, manipulovat, zastírat, ale také strádat a trpět, za přispění zvýšení adrenalinu v krvi. Jsou to např. hry, napodobující vesmírné bitvy anebo bojové situace druhé světové války. Takovéto situace pak mají neblahý vliv na naši psychiku, a zejména na psychiku dětskou, která se teprve vyvíjí v souladu s vývojem dětského mozku. Nežli agresivní „střílečky“, tak raději pexeso nebo žolíky.

hraní her

Nepotřebujete k nim elektřinu – deskové a karetní kry si zahrajete i na chalupě s petrolejkou, na dětském putovním táboře nebo ve vodáckém kempu poté, co máte za sebou průjezd divokými peřejemi na Sázavě. Nepotřebujete k nim ani elektřinu, ani lampu do zásuvky, vystačíte s obyčejnou svíčkou a dokážete se takto bavit celé dlouhé hodiny.

Rubriky
Hry

Hry na cesty

Vybrat si ze současné nabídky cestovních her pro děti není vůbec snadné. Na trhu jich najdete několik desítek. Jednou z nejdůležitějších informací na jejich obalu je určitě věk dítěte, pro který je určena. Zvážit je potřeba i velikost hracího pole. Aby jej bylo kde rozložit. Výhodné je cestování ve vlaku, kde je pro ideální stoleček pod oknem. Hra by rovněž neměla obsahovat velké množství drobných prvků. Ty by se mohly poztrácet hned po první hře. Ideálním řešením jsou hry, které během cesty zabaví nejen děti, ale i rodiče.

Na cestách s dětmi

Snad nejideálnějším řešením, které přivítají i menší děti, jsou magnetické hry. Ty bývají buď ve formě knih či kufříků. Mezi nejoblíbenější patří magnetická kniha Roční období. Je určena dětem už od tří let. Ale rády ji hrají i ty desetileté. V balení naleznete 4 kartičky s předlohou jednotlivých období. A 115 magnetů. Úkolem hráčů je vytvořit jejich pomocí scénu, která je na předloze. Což vyžaduje nejen soustředění, ale napomáhá i rozvoji jemné motoriky. Na stejném principu jsou vytvořeny Magnetické námořní bitvy. Kterou přivítají především chlapci. Určena je věkovou hranici 5 – 10 let. Úkolem každého námořníka je správně ukázat, kam spoluhráč umístil své lodě. Vyhrává ten, který odhalí celou flotilu.

Na cestách s dětmi

Celý box měří 21 cm a je vhodný i do menšího prostoru rodinného vozu. Dobrým řešením při výběru hry pro vaše děti jsou hlavolamy. Ty pobaví nejen je, ale i jejich rodiče. Nutí všechny hráče k přemýšlení a pokud se podaří zaujmout dětské pasažéry, je vyhráno. Mezi nejoblíbenější hlavolamovou hru patří Noemova archa. Logická hra, kterou bude hrát celá rodina. Jak už název napovídá, úkolem hráčů je umístit do útrob archy všechna zvířata. Tak, aby páry jednotlivých druhů nebyly rozděleny. A byly umístěny vedle sebe. Hra obsahuje 48 úkolů. A hraje se ve čtyřech úrovních náročnosti. Vhodná je už pro děti od 5 let. Přejeme spokojené cestování jak rodičům, tak dětem. Ať už si vyberou hru deskovou, či ať si zahrají společně slovní fotbal. Cesta rovněž dobře ubíhá při zpěvu. Hra na zpěváka určitě zaujme.

Rubriky
Hry

Co vás které hry mohou naučit?

Většina rodičů kupuje svým dětem hry, které rozvíjejí tu, či onu schopnost. Tyto hry však mohou hrát i dospělí, a sami si vylepšovat jisté dovednosti. Které známé hry rozvíjejí, a jak?

Puzzle

Ačkoliv puzzle není hra v klasickém slova smyslu, jedná se o populární zábavu dětí i dospělých. Puzzle lze sehnat v různých variacích a náročnostech, existují i v 3D formě, a někteří si poskládaný obraz rádi nalepí na desku, nechají zarámovat, a vystaví si jej. Kromě zábavy jsou však puzzle dobré k tomu, abychom se naučili dávat si dohromady souvislosti, a pracovali na svém logickém i prostorovém vnímání. Učí nás trpělivosti, ale i strategii.

bílé puzzle

Pexeso

Známe to všichni. Spousta malých kartiček, otočených tak, abychom netušili, co se skrývá na druhé straně, možnost několika hráčů, ale jen jednoho vítěze. Pexeso tu vždy bylo, a vždy bude. A co nás tedy učí? Pexeso je skvělým způsobem, jak trénovat svoji paměť, ale i soustředění, které potřebujeme, abychom si zapamatovali, kde ten, či onen obrázek byl. 

Rozdíly

Dva zdánlivě stejné obrázky, a přitom trochu jiné. Najděte deset rozdílů. Tuto hru známe všichni, jelikož se objevuje v dětských, ale i dospělých časopisech. Existuje dokonce i jako BrainBox, v podobě mnoha kartiček, a stopování času, kdy musíte za určenou dobu najít a zapamatovat si co nejvíce rozdílů. Tato hra nás učí všímat si všeho kolem nás, a zlepšuje naše analytické schopnosti, jako také postřeh. 

Člověče nezlob se

Zde se jedná o hru, která je oblíbená především u dětí, jelikož dospělí již prokoukli jednotvárnost, a hra už jim mnohdy nenabízí kýženou zábavu. Co ale vlastně může naučit? Děti se při ní učí počítat, jelikož musejí vědět, kolik ještě políček jim chybí k vítězství, a kolik musí hodit, aby dostali figurku do domečku. Hra je také učí prohrávat, což v životě budou muset umět.

herní figurky

Piškvorky

Další populární a nikdy nestárnoucí hrou jsou piškvorky. Křížky a kolečka, a dva hráči, kteří se snaží poskládat vedle sebe pět znaků, a zároveň v tom zabránit soupeři. Tato hra člověka učí soustředit se zároveň na dvě věci, odhadovat dopředu, analyzovat hrozbu, a používat logické myšlení. Rovněž ale také umění převést soupeře, a snažit se jej rozptýlit natolik, aby chvíli nedával pozor.