Rubriky
Vzdělání

Domácí příprava předškoláka

Předškolní výuka u našich nejmenších dětí je často opomíjená. Co by měli děti zvládnout než nastoupí do mateřské školky. Každá školka si nastavuje požadavky sama, ale existují i obecné kritéria. Pojďme si je představit.

Komunikace dítěte před nástupem do mateřské školky

Dítě před nástupem do mateřské školky by mělo umět mluvit. Jsou děti, které mají logopedické požadavky, ale tomu se věnuje především pediatr. My se zaměříme jako maminky spíše na to, aby holčička nebo chlapeček věděli své jméno, uměli si říci paní učitelce, že potřebují na záchod, že mají žízeň. Měli by si také umět samostatně říci, že potřebují na toaletu. To jsou základní komunikační dovednosti malého dítěte, který půjde po prázdninách poprvé do mateřské školky. 

Hra s dítětem

Komunikace dítěte, který již navštěvuje mateřskou školku 

Dítě, by mělo umět zvládnout chvilku udržet pozornost, maminka může trénovat při čtení knížek. Když přečte odstavec děťátko by mělo vědět, jestli je v pohádce řeč o kůzlátku nebo třeba o kočičce.
Samostatně, by mělo umět odvyprávět krátký příběh. Například o oblíbené pohádce. Již by mělo znát název města kde bydlí. Jméno maminky a tatínka. Některé děti již budou i vědět jaké je povolání jeho rodičů.

Domácí příprava a rozvoj dítěte

Tak jako dělají školáci doma úkoly do školy tak i předškoláci by měli se doma věnovat přípravě rozvoje fantazie. Děti si mohou doma kreslit, stavět kostičky, vymalovávat omalovánky, hrát si s panenkami nebo s autíčkem. Ano, jsou to jednoduché hry u kterých se dětem rozvíjí fantazie.

Koordinace ruka oko

 Rozvíjení dětské fantazie. 

Ano, je důležité, aby maminka, ale i tatínek si našli každý den chvilku, kdy si budou hrát doma se svým předškolákem. Vaše dítě si bude hrát podle Vás. Vy ho naučíte, že panenka si musí dojit na nočníček, převléknout čisté šatičky a pak spinkat.
Vy naučíte chlapečka, že auta se parkují do garáže. Že mohou společně závodit, ale že se musí i hezky uklidit na své místo. To je také důležité naučit své předškoláky uklízet si své hračky. 

Kolik by dítě mělo mít hraček?

Dítě by mělo mít v pokoji jen tolik hraček, se kterými si zvládne v jednom měsíci hrát. Tolik hraček kolik si zvládne samostatně uklidit. Maminka nebo tatínek nastaví pravidla úklidu tak, aby dítě dokázalo hračky si uklízet samo. 

Rubriky
Vzdělání

Letní škola

I v dnešní době existují letní školy. Dnes se již nevyskytují v tak velké míře, ale najdete školy, které něco takového pořádají. Něco takového pořádají například školy vysoké, které mají na takové letní škole zajímavý program, kde se mohou lidé seznámit s celou řadou věcí, které například ještě nikdy neviděli. Na takové škole se toho člověk může dozvědět opravdu mnoho a hlavně si může odnést skvělé zážitky. Jsou lidé, kteří se do takové školy hlásí pravidelně, protože jim to může do života opravdu něco dát.

moderní škola

Pokud byste v době, kdy bude něco takového probíhat, měli čas a například vaše škola by něco takového pořádala, určitě se můžete přihlásit. Něco takového většinou probíhá týden nebo dva a to nejčastěji v srpnu. Někdy se ale stává, že je něco takového pořádáno i v červenci, ale je to hodně o tom, jak to mají daní učitelé s časem.

Pokud byste měli možnost se něčeho takového zúčastnit, určitě byste toho měli využít, protože se zde můžete klidně seznámit s lidmi z vaší školy, se kterými jste se ještě neznali. Je opravdu mnoho zájemců o něco takového, protože se člověk skutečně může přiučit.

Nebojte se, že by něco takového bylo zbytečné, protože opravdu se zde mnoho dozvíte.

kniha a člověk

Jestliže bude taková letní škola pořádána na téma, které máte rádi nebo vás baví, věřte, že rozhodně něco takového pro vás nebude představovat ztrátu času. Každý, kdo má rád nějaké téma o kterém se bude hovořit nebo se o něm bude moct člověk dozvědět maximum, by toho měl využít.

Jeden nikdy neví, kdy díky něčemu takovému získá další informace, které poté může využít klidně i v praxi. Zejména, pokud se jedná o technické obory, může se něco takového hodit.

Letní škola je něco, čeho by se měl zúčastnit opravdu každý, kdo jen může. Není nic špatného na tom vzdělávat se i v době prázdnin. Může to naopak velmi prospět.

Rubriky
Vzdělání

Proč je výhodné studovat cizí jazyky i v dospělosti?

S blížícím se novým rokem si řada z nás klade předsevzetí. Mezi top předsevzetí každý rok patří, že se začneme věnovat studiu cizího jazyka. Řada dospělých si je vědoma, že jejich jazyková vybavenost je nedostatečná. A zároveň že zejména dobrá znalost angličtiny může mít pro náš další život řadu výhod.
pták student

Proč se učit cizí jazyky?

· Kvalitní znalost cizího jazyka Vám otevírá řadu nových pracovních možností. Pouze pokud budete schopni v cizím jazyce komunikovat, budete se moci porozhlédnout po nějaké práci v zahraničí či zahraničních firmách, které Vás budou vysílit na pracovní cesty do zahraničí.

 


· Nejezdíte na dovolené do zahraničí, protože se tam nedomluvíte a přitom víte, že by Vás cestování velmi lákalo? Pak by pro Vás poznávání cizích krajů, jiných kultur a lidí mělo být opravdu silnou motivací! A kde je skutečná vnitřní motivace, bývají i dobré výsledky!


 


španělština

· Vzpomeňte si na své dětství, jakou jste měli radost, když jste se něco nového naučili. Lidé jsou přirozeně zvídaví a řada z nás cítí vnitřní potřebu neustále se nějak rozvíjet a nějak se posouvat. Pokud se rozhodnete pro studium cizích jazyků, nemusíte si klást obvyklou školní otázku: „K čemu mi to bude?“

 

Které cizí jazyky jsou tzv. „v kurzu“?

· Angličtina

Možná jste měli vždy k angličtině určitý respekt či odpor, přesto věřte, že je to stále jazyk číslo 1. Asi víte, že angličtina je dnes už na základních školách povinným cizím jazykem. Většina dětí i díky sledování cizích seriálů a používání počítačů a internetu má angličtinu na lepší úrovni než jejich rodiče. Je tedy na čase s tím něco udělat. Dobrou zprávou je, že angličtina se řadí mezi jednodušší jazyky, a pokud se do studia opravdu opřete, brzy se dostanete na slušnou komunikační úroveň.

· Čínština a arabština

Tyto dřív pro nás zcela exotické jazyky s rostoucí globalizací získávají na zajímavosti. Řada mladých lidí v nich vidí velkou budoucnost a s odhodláním se do jejich studia pouští. Bohužel se jedná o vskutku náročné a zcela odlišné jazyky, a tak dostat se úroveň, která bude v praxi využitelná, vyžaduje opravdu velké úsilí a několikaleté studium.