Rubriky
Kultura

Oscar: zlatý devadesátník

·         Nejmladší oceněnou byla v roce 1934 teprve pětiletá Shirley Temple, která ale získala pouze čestného Oscara pro děti. Nejmladším regulérně oceněnou herečkou je tak v roce 1974 desetiletá Tatum O\’Neal. Nejstarším oceněným hercem byl roku 1982 šestasedmdesátiletý Henry Fonda. A znáte Rose z ikonického Titanicu? Herečka její starší verze, Gloria Stuart, byla ve svých 87 nejstarší nominovanou v celé historii cen.
soška Oscara
·         A u Titanicu ještě chvíli zůstaneme. Spolu s Pán Prstenů: návrat krále a Ben-Hur patří k nejúspěšnějším filmům vůbec. Všechny získaly za večer 11 ocenění
·         Pán Prstenů: návrat krále se nicméně jedním primátem přeci jen pyšní. Je to jediný film, který kdy dokázal zvítězit ve všech kategoriích, do kterých byl nominován
·         Ceny se udílí ve 24 kategoriích
·         Od roku 1929 se rozdalo na 3000 Oscarů, a výroba všech 50 sošek trvá tři měsíce
malá Shirley
·         Soška měří 34 cm (pro srovnání, panenka Barbie má cca 29 centimetrů) a váží tři a půl kila. Není divu že s ní ocenění moc nemávají.
·         Pouze v jedné jediné rodině se podařilo sošku získat matce, otci i jejich potomkovi. Judy Garland vyhrála čestného Oscara v roce 1939, Vincente Minnelli roku 1958, a jejich dcera, Liza Minnelli, si sošku odnesla za svou roli v kultovním filmu Kabaret z roku 1972.
·         Trvalo až do roku 2009, tedy 80 let od prvního udílení, než si sošku za režii odnesla žena. Podařilo se to Kathryn Bigelow za film The Hurt Locker.
·         A první afroameričan si na cenu pro nejlepšího herce musel počkat do roku 1964. Podařilo se to tehdy Sidneymu Poitierovi.
hvězda Walta Disneyho
·         Sever proti Jihu, legendární film s Clarkem Gablem a Vivien Leigh, je svými bezmála čtyřmi hodinami nejdelším filmem, který kdy získal ocenění pro film roku.
·         Za celou historii Oscarů byly posmrtně uděleny pouze dvě sošky: Peteru Finchovi za jeho roli ve filmu Síť, a Heathu Ledgerovi za geniální ztvárnění šíleného padoucha Jokera ve filmu Temný rytíř.
·         I přes své 4 nominace, pán hororu Alfred Hitchcock Oscara za režii nikdy nezískal.
·         Nejúspěšnějším tvůrcem vůbec je hádejte kdo? Walt Disney. Získal 22 cen a celkem byl nominován devětapadesátkrát.

Rubriky
Kultura

Ne zas tak moc palčivé otázky

Ve společnosti je spoustu otázek, o kterých se může diskutovat znovu a znovu a na které má každý svůj názor, který se nezdráhá vyjádřit. Tyto otázky se dotýkají různých ne příliš vážných problémů a každodenních voleb. Čím lehčí téma, tím více lidí se cítí, že se nemusí bát společenských sankcí za svůj postoj k němu a rovněž když k tématu nejsou potřebné žádné znalosti, vyhovuje lidem ještě více. Řekla jsem, že názor na ně má opravdu každý, takže se vás ptám: Kniha, nebo film?

Po lehce vzletnějším úvodu vám možná přijde dětinské ptát se na takové každodenní maličkosti, ale divili byste se, kolik textů ať už nucených (rozumějte, že to bylo zadání školní práce), nebo dobrovolných právě na problematiku knih a filmů vzniklo, a kolik internetových diskuzí (a někdy i pěkně ostrých!) jí bylo věnováno.
Film tu s námi sice není ani zdaleka tak dlouho jako tištěná (a ručně psaná) literatura, ale to mu nikterak neubírá na kráse a oblíbenosti. Vše, co si v knihách jen představujeme, se najednou odehrává v realitě. Vidíme postavy pohybovat se, slyšíme je mluvit. Prostředí děje rovněž nabývá velmi konkrétní podoby a kromě obrazu také slyšíme zpívat ptáky, šumět moře, … A co teprve scénická hudba dokreslující děj? Tu nenajdeme ani v té nejlepší knize!
 
Samozřejmě, že konkrétní neznamená lepší (pro milovníky vlastní fantazie). A méně namáhavé už vůbec ne (obzvlášť pro rodiče, jež chtějí donutit své děti něco dělat). A právě proto lze toto téma otevírat stále dokola. Závisí vždy na osobní preferenci toho, co je pro nás výhodnější a možná i co k nám v dané životní situaci více promlouvá. Může se to měnit jak s obdobím v našem životě, tak i s konkrétními filmy a knihami, a jejich jednotlivým zpracováním. Ale pokud náhodou nevíte, o čem se s druhými bavit, bývá otázka na oblíbence z obou kategorií vděčným tématem.