Dům a zahrada

Jak v létě pečovat o trávník?

Zdravý trávník by měl mít sytě zelenou barvu, měl by tvořit jednotnou vrstvu bez nevzhledných holých místa bez plevele. Pokud chcete, aby trávník zůstal v té nejlepší kondici, potřebuje hned několik věcí-dostatek vody, světlo, vzduch, přihnojování a hlavně lásku, se kterou se o něj budete starat.

Sekání trávy

·         Neprší? Je potřeba zavlažovat

Sucho v letních měsících je už každoročním pravidlem a trávník se s nedostatkem vody pomalu zbarvuje do světle zelené až žluté barvy. Je tedy na místě dodat mu vodu jinak, s tím vám pomůže umělé zavlažování. Jenom pozor, abyste ho kropili pouze ráno nebo večer, odpoledne by mohla tráva dostat šok v podobě studené spršky. Mladý trávník bude potřebovat rozhodně víc vody než několikaletý porost. Další faktor bude hrát druh půdy, písčitá půda bude vyžadovat častější zavlažování než hlinitá. Nejlepší je pro trávník ale dešťová voda, zachytávejte jí tedy a následně využijte k zavlažování.

 

·         Pravidelná výživa

Častým sečením bereme trávníku velké množství biomasy, proto hlavně v letních měsících bude potřeba trávník dohnojovat uměle. Hnojivo obstaráte ve formě granulí nebo roztoku. Nezapomeňte po aplikaci hnojiva trávník dobře zavlažit.

 

·         Správné sečení trávníku

V letních měsících sečeme trávník minimálně do délky 4-5 centimetrů, nikdy ne méně. Díky větší délce se v trávníku udrží potřební vlhkost a i zde, stejně jako u zavlažování platí, že trávník nesečeme za přímého slunce. Četnost sečení pak záleží na vlastních preferencích a na počasí, čím větší sucho, tím je potřeba menší četnost sekání. Vždy ale nezapomínejte na ostrý nůž v sekačce.

Vzrostlá tráva

·         Mulčování trávníku

Věděli jste, že tráva může být sama sobě dost dobrým hnojivem. Některé sekačky tak mají přímo systém mulčování, které díky speciálně tvarovanému noži rozsekají trávu na drobné kousky. Posečená tráva zůstane ležet na zemi a je tak sama sobě dobrým hnojivem plným živin.