Vzdělání

Domácí příprava předškoláka

Předškolní výuka u našich nejmenších dětí je často opomíjená. Co by měli děti zvládnout než nastoupí do mateřské školky. Každá školka si nastavuje požadavky sama, ale existují i obecné kritéria. Pojďme si je představit.

Komunikace dítěte před nástupem do mateřské školky

Dítě před nástupem do mateřské školky by mělo umět mluvit. Jsou děti, které mají logopedické požadavky, ale tomu se věnuje především pediatr. My se zaměříme jako maminky spíše na to, aby holčička nebo chlapeček věděli své jméno, uměli si říci paní učitelce, že potřebují na záchod, že mají žízeň. Měli by si také umět samostatně říci, že potřebují na toaletu. To jsou základní komunikační dovednosti malého dítěte, který půjde po prázdninách poprvé do mateřské školky. 

Hra s dítětem

Komunikace dítěte, který již navštěvuje mateřskou školku 

Dítě, by mělo umět zvládnout chvilku udržet pozornost, maminka může trénovat při čtení knížek. Když přečte odstavec děťátko by mělo vědět, jestli je v pohádce řeč o kůzlátku nebo třeba o kočičce.
Samostatně, by mělo umět odvyprávět krátký příběh. Například o oblíbené pohádce. Již by mělo znát název města kde bydlí. Jméno maminky a tatínka. Některé děti již budou i vědět jaké je povolání jeho rodičů.

Domácí příprava a rozvoj dítěte

Tak jako dělají školáci doma úkoly do školy tak i předškoláci by měli se doma věnovat přípravě rozvoje fantazie. Děti si mohou doma kreslit, stavět kostičky, vymalovávat omalovánky, hrát si s panenkami nebo s autíčkem. Ano, jsou to jednoduché hry u kterých se dětem rozvíjí fantazie.

Koordinace ruka oko

 Rozvíjení dětské fantazie. 

Ano, je důležité, aby maminka, ale i tatínek si našli každý den chvilku, kdy si budou hrát doma se svým předškolákem. Vaše dítě si bude hrát podle Vás. Vy ho naučíte, že panenka si musí dojit na nočníček, převléknout čisté šatičky a pak spinkat.
Vy naučíte chlapečka, že auta se parkují do garáže. Že mohou společně závodit, ale že se musí i hezky uklidit na své místo. To je také důležité naučit své předškoláky uklízet si své hračky. 

Kolik by dítě mělo mít hraček?

Dítě by mělo mít v pokoji jen tolik hraček, se kterými si zvládne v jednom měsíci hrát. Tolik hraček kolik si zvládne samostatně uklidit. Maminka nebo tatínek nastaví pravidla úklidu tak, aby dítě dokázalo hračky si uklízet samo.