Hry

Co vás které hry mohou naučit?

Většina rodičů kupuje svým dětem hry, které rozvíjejí tu, či onu schopnost. Tyto hry však mohou hrát i dospělí, a sami si vylepšovat jisté dovednosti. Které známé hry rozvíjejí, a jak?

Puzzle

Ačkoliv puzzle není hra v klasickém slova smyslu, jedná se o populární zábavu dětí i dospělých. Puzzle lze sehnat v různých variacích a náročnostech, existují i v 3D formě, a někteří si poskládaný obraz rádi nalepí na desku, nechají zarámovat, a vystaví si jej. Kromě zábavy jsou však puzzle dobré k tomu, abychom se naučili dávat si dohromady souvislosti, a pracovali na svém logickém i prostorovém vnímání. Učí nás trpělivosti, ale i strategii.

bílé puzzle

Pexeso

Známe to všichni. Spousta malých kartiček, otočených tak, abychom netušili, co se skrývá na druhé straně, možnost několika hráčů, ale jen jednoho vítěze. Pexeso tu vždy bylo, a vždy bude. A co nás tedy učí? Pexeso je skvělým způsobem, jak trénovat svoji paměť, ale i soustředění, které potřebujeme, abychom si zapamatovali, kde ten, či onen obrázek byl. 

Rozdíly

Dva zdánlivě stejné obrázky, a přitom trochu jiné. Najděte deset rozdílů. Tuto hru známe všichni, jelikož se objevuje v dětských, ale i dospělých časopisech. Existuje dokonce i jako BrainBox, v podobě mnoha kartiček, a stopování času, kdy musíte za určenou dobu najít a zapamatovat si co nejvíce rozdílů. Tato hra nás učí všímat si všeho kolem nás, a zlepšuje naše analytické schopnosti, jako také postřeh. 

Člověče nezlob se

Zde se jedná o hru, která je oblíbená především u dětí, jelikož dospělí již prokoukli jednotvárnost, a hra už jim mnohdy nenabízí kýženou zábavu. Co ale vlastně může naučit? Děti se při ní učí počítat, jelikož musejí vědět, kolik ještě políček jim chybí k vítězství, a kolik musí hodit, aby dostali figurku do domečku. Hra je také učí prohrávat, což v životě budou muset umět.

herní figurky

Piškvorky

Další populární a nikdy nestárnoucí hrou jsou piškvorky. Křížky a kolečka, a dva hráči, kteří se snaží poskládat vedle sebe pět znaků, a zároveň v tom zabránit soupeři. Tato hra člověka učí soustředit se zároveň na dvě věci, odhadovat dopředu, analyzovat hrozbu, a používat logické myšlení. Rovněž ale také umění převést soupeře, a snažit se jej rozptýlit natolik, aby chvíli nedával pozor.