Politika

Středověké myšlení v moderní době?

Co se to děje? Přece žijeme v civilizované společnosti? Společnosti, kde rozum a dohoda prostě musí mít navrch před silou a vyhrožováním! Každý rozumný člověk je přece z historie poučen, že násilí a vyhrožování už dávno patří hluboké minulosti. A obzvláště v době, kdy vzdálenosti díky technologiím, internetu a všem dalším vymoženostem moderního světa téměř neexistují. Přesto, politika jedno člověka téměř ze dne na den dokázala rozbořit všechny ušlechtilé myšlenky.

Válečné tažení Ruska otřáslo doslova celým světem a obávám se, že následky tohoto činu pocítíme ještě dlouhá léta po skončení, jak všichni doufáme, vítězném skončení Ukrajinského lidu. Každodenní zprávy nejen z Ukrajinských bojišť, ale i zprávy  důsledků této agrese mě osobně nedávají moc optimistické scénáře.

manifestace

Rapidní růst energií a tím pádem všech jeho přidružených produktů jsou jasným signálem pro všechny, že doba relativního blahobytu pomalu končí. Politická elita všech zemí sice dělá možné i nemožné kroky k záchraně alespoň těch nejdůležitějších potřeb každého člověka. Nicméně propastné rozdíly, mezi bohatými a chudými jsou již teď jasně zřetelné.

Přesto v rámci evropské unie stále nemusíme propadat panice. Ale co státy a kontinenty závislé na dodávkách obilí z východu? Už teď je zcela jasné, že barbarský přístup Ruska a krádeží ukrajinského obilí, pomalu ale jistě odstartovala potravinovou krizi. Politika tímto směrem z Kremlu je zcela jasná. Za ukradené obiloviny, dostat finance, i pod tržní hodnotou a zajistit si tak další peníze pro barbarské počínání na cizím území. A to i navzdory tomu, že objemové dodávky této životně důležité komodity jsou minimálně pro 50 milionů lidí v ohrožení.

jednotná politika

Jaké následky má tento krok celosvětově, jsou zřejmé a vedlejší ztráty pro plnění cílů jednoho člověka zřejmě nepodstatné. Co však nedokážu pochopit?  Jak je možné, že v tak technologicky, myšlenkově a globálním světě je prostor pro středověké taktiky a myšlení?  Přece vzít si něco, co mi nepatří je ve všech zemích, i těch méně vyspělých, jednou ze základních nezákonných činností. A je tvrdě trestána!